नेपालको नयाँ नक्सा अन्तराष्ट्रिय समुदायमा पठाउने सरकारको तयारी…हेर्नुहोस् । सक्दो सेयर गरौ !

ताजा खबर

सरकारले कालापानी, लिपुलेक, लिम्पियाधुरा सहितको राजनीतिक तथा प्रशासनिक रुपमा जारी गरेको नेपालको नयाँ नक्‍सा अन्त’र्राष्ट्रिय समुदायमा पठाउने भएको छ।यसका लागि सरकारले अन्त’र्राष्ट्रिय समुदायलगायत युनाइटेड

नेशन (युएनओ) र गुगगमा समेत प्रकाशित हुने गरी तयारी गरेको भूमि, व्‍यवस्था तथा गरिबी मन्त्री पद्मा अर्यालले बताएकी छिन्। उनले भनेकी छिन्,हामी चाँडै नै नेपालको नयाँ नक्सा (कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरासहित)लाई अन्तरा-ष्ट्रिय समुदायमा पठाउनेछौं।

त्‍यसको लागि सरकारले गर्नु पर्ने आवश्‍यक तयारी गरिरहेको छ।’ उनका अनुसार उक्त नयाँ नक्साको अंग्रेजी रुपान्तरणको काम भइरहेको यो कार्य सकिएसँगै यही साउनको अ-न्त्यसम्‍ममा पठाइसक्‍ने उनको भनाइ छ।यस्तै नापी विभागका सूचना अधिकरी दामोदर ढकालका अनुसार नेपालको नयाँ नक्सा करीब ४ हजार प्रति अंग्रेजीमा छपाइ गरिसकेको र अन्तराष्ट्रिय समुदायमा समेत वितरण गरिसकिएको छ। उनले भनेका छन्, ‘नयाँ छपाइ कार्यको लागि विभागको कार्यकारी निर्देशकको नेतृ’त्वमा एउटा उप-समिति बनाइएको छ ।

जसले छपाइको काम गरिसकेको छ।अब पठाउने कार्य हुन बाँकी रहेको छ।यस्तै सरकारले नेपालको नयाँ न’क्सा जारी गरेपछि विभागले तत्कालै २५ हजार प्रति देशका विभिन्‍न भागमा पठाउनका लागि छपाइसकेको थियो भने स्‍थानीय निकाय,प्रादेशिक तथा अन्‍य सरकारी कार्यालयहरुका लागिनि:शुल्क तथा सर्वसाधारणको लागि भने रु ५०मा उप’लब्ध गराइएको थियो। यता, मन्त्रालयले पनि अब किताबमै लिपुलेक, कालापानी र लिम्पियाधुरासहितको नक्‍सा छाप्‍ने तयारीमा जु’टेको छ। मन्त्री अर्याल भन्छिन्, जसरी भए पनि हाम्रो प्राथमिकता पहिला अंग्रेजीमा नेपालको नयाँ नक्सा

प्रकाशन गर्ने र अन्त’राष्ट्रिय समुदायमा वितरण गर्ने हो।सरकारले जेठ ७ गते कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरासहितको नेपालको नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेको थियो। यसअघि सरकारले नयाँ नक्साको लागि संसदको दुवै सदन प्रतिनि’धिसभा र प्रदेश सभामा भूमि व्‍यवस्था तथा गिरिबी निवा’रणमन्त्री पद्‌मा अर्यालले प्र’स्ताव पेश गरेकी थिइन्।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *